A kézművesség azonban nem csak technikai készségek elsajátításáról szól. Deák Péter szerint a mesterségek megtanulása a gyerekek személyiségfejlődésében is kulcsszerepet játszik: „Az alkotás az ember számára mindig egy olyan mentőöv, amibe bármikor, bármilyen körülmények között bele tud kapaszkodni.”
A mentálhigiéné és a gyermekvédelem kihívásai
A gyermekvédelem egy rendkívül megterhelő hivatás, amely folyamatos lelki támogatást és erős mentálhigiénés hátteret igényel. Deák Péter a gyermekvédelemben dolgozók mentálhigiénéjét is kiemelten fontosnak tartja, hiszen „minden egyes gyerek, aki a gyerekvédelembe kerül, az egy-egy tragikus sors. Nem egyszerű történet [a segítőknek] sok ilyen életet feldolgozni” – vallja be őszintén.
Az évek során számos olyan tevékenységet talált, amelyek segítik őt abban, hogy feldolgozza a mindennapi munkájával járó lelki terheket. „A feleségemnek vannak lovacskái, és ahhoz, hogy a lovacskák jól érezzék magukat, van egy bioméhesünk is. Nagyon jó a méhekkel dolgozni, egy rendkívül szervezett, csodálatos világ az” – meséli Péter. Természetesen, a méhek mellett a lovakkal is foglalkozik, szerinte ezekben a tevékenységekben találja meg a belső egyensúlyát.
Sikerek és elismerések
Deák Péter munkásságát az évek során számos díjjal ismerték el. Megkapta a Népművészet Ifjú Mestere címet, amely „egy nagyon komoly állami kitüntetés volt, és akkoriban nagy lendületet adott” – emlékszik vissza erre az időszakra. Számos elismerést kapott még népművészeti és gyermekvédelmi munkásságáért, de talán a legnagyobb megtiszteltetés számára a magyar kultúra lovagja cím elnyerése volt. „A magyar kultúra lovagjává ütöttek, és ez egy gyönyörűséges, csodálatos valami” – mondja büszkén.
Mégis, a legnagyobb hatású díja a szolnoki pedagógusdíj volt,
az azzal járó pénzösszegből hozta létre a családi alapítványát, amely a gyermekvédelemből kikerült tehetségeket támogatja.
„Úgy gondolom, hogy egy felelős embernek kísérnie kell a rábízott gyerekek életét” – szögezte le Péter.